Jak przewozić złom? Zasady transportu.
Złom to metalowe przedmioty, które są przeznaczone do ponownego wykorzystania, czyli przetopienia. Zaliczamy do nich m.in. samochody, odpady metalowe, wszelkiego rodzaju stalowe elementy konstrukcyjne z rozbiórek, urządzenia, maszyny. Złomem są także metale kolorowe, czyli stopy, metale nieżelazne. Każdy z metali kolorowych ma inne właściwości mechaniczne, fizyczne i chemiczne. Można je spotkać w wielu gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach.
Co zaliczamy do złomu?
Metale kolorowe są cenne i wykorzystywane w wielu technologiach. Takimi odpadami są: złoto, srebro, platyna, miedź, cynk, ołów, magnez, wolfram, tytan, kobalt i inne. Te właśnie odpady są bardzo chętnie odbierane przez skupy złomu.
Dlaczego jest popyt na odpady metali kolorowych?
Odpady metali kolorowych cieszą się największym popytem, ze względu na swoją cenę. Cennym materiałem jest np. miedź, która ma zastosowanie: w elektronice, instrumentach muzycznych, kablach, grzałkach, procesorach, silnikach i transformatorach, kolektorach i silnikach. Z miedzi produkowane są rury instalacyjne i inne elementy hydrauliczne. Stopy miedzi są wykorzystywane w instrumentach muzycznych, elementach dekoracyjnych, grzałkach i kolektorach. Innym chętnie skupowanym metalem kolorowym jest wolfram, stosowanym w klasycznych żarówkach i substancjach używanych do produkcji narzędzi ściernych. Cenionym odpadem jest też ołów, który po przetopieniu wykorzystywany jest w aparatach rentgenowskich, akumulatorach samochodowych i pociskach. Cenny jest również cynk, mosiądz, brąz, aluminium czy złoto.
Jak przewozić złom?
Złom musi być przewożony specjalnymi środkami transportowymi. Transport odbywać się może jedynie w bezpiecznych warunkach, czyli w specjalistycznych kontenerach służących do transportu złomu. Firma Vhz Polska posiada specjalistyczne samochody dostawcze i chwytaki do złomu. W zależności od odległości oraz wielkości załadunku i gabarytów podstawia pod wskazany adres własne kontenery w różnych rozmiarach. Korzystanie z aut samozaładowczych usprawnia przebieg procesu transportu złomu. Dzięki doświadczeniu i wykwalifikowanym pracownikom firma transportowa sprosta nawet najtrudniejszym zadaniom. Posiada wszystkie licencje i pozwolenia do transportu złomu.
Jakimi kontenerami można przewozić złom?
Metalowe kontenery przeznaczone do przewożenia złomu produkowane są z wysokowytrzymałej stali i zgodnie z normą DIN 30722. Mają zróżnicowane wymiary i sposoby otwierania. Występują m.in. modele z klapą hydrauliczną i szyberdachem oraz kontenery hakowe obsługiwane przez hakowce, które montowane są na podwoziu samochodu ciężarowego. Produkowane są również kontenery bramowe, otwarte i zamknięte. Rozmiary metalowych pojemników dostosowane są do ich przeznaczenia. Kontenery metalowe pokryte są farbą antykorozyjną i nawierzchniową, dla zabezpieczenia przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Produkowane są z najwyższej jakości materiałów, spełniających oczekiwania odbiorców i oczywiście wszelkie normy, obowiązujące w Polsce.
Jakie zezwolenia potrzebne są do przewozu złomu?
Na transport odpadów przewoźnik musi posiadać zezwolenie. Każdy odpad posiada odrębny kod. Zezwolenie wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zamieszkania transportującego odpady, po złożeniu wniosku. Formularz powinien zawierać informacje na temat tego jakie rodzaje odpadów określone zgodnie z katalogiem odpadów, przewidywanych do transportu, na jakim terenie prowadzona jest działalność i jaki jest sposób i środek transportu złomu. W formularzu należy zawrzeć także informacje na temat możliwości organizacyjne oraz techniczne umożliwiające wykonywanie działalności w zakresie transportu złomu oraz okresie prowadzenia działalności.